התחדשות עירונית בירושלים

פינוי בינוי

פרויקטים של פינוי-בינוי נועדו לשדרג אזורים עירוניים ישנים או מוזנחים לאזורי מגורים חדישים, מטופחים ומתקדמים, במטרה לשפר את רמת הדיור ואיכות החיים של התושבים לצד ניצול אופטימלי של השטח תוך שמירה על שטחים ירוקים במרכזי הערים.
בפרויקט פינוי-בינוי, דיירי הבניינים באזור הנבחר מתפנים מרצונם לטובת מגורים חלופיים זמניים, שאותם מממנים היזמים. הבניינים הישנים נהרסים, ובמקומם נבנים בנייני מגורים מודרניים, שבהם מקבלים הדיירים דירות חדשות, חדישות וגדולות יותר, עם מפרט טכני עשיר הכולל מעלית, חדרי ביטחון, מחסנים, מקומות חניה פרטיים, חדרי שירות ועוד.
בשטחים המוכרזים כמתחמי פינוי בינוי, ניתנות תוספות של זכויות בנייה והטבות מיסוי לדיירים, המעודדות את היציאה למהלך המשותף של היזם והדיירים.

מידע לדיירים מטיבי לכת

צרו אתנו קשר

פינוי בינוי – היבטים חברתיים

רובנו נוטים להכיר את תכנית הפינוי בינוי כהליך מסחרי גרידא, עסקה בין יזם שמעוניין להרוויח לבין דיירים שמעוניינים להגדיל את הדירות/להשביח את הנכס ואת איכות החיים, אך דבר זה איננו מדויק כלל וכלל, הליך הפינוי בינוי בחברת התחדשות כולל היבטים חברתיים רחבים מאד מעבר להיבטים המסחריים, בהם דואגת החברה לרווחת ולטובת הדייר הן תוך כדי ההליך והן בהתאמת התוצאה הסופית לאורח חיי התושבים הוותיקים.

ליווי חברתי וקהילתי

ליווי חברתי לדיירי במתחם ע”י יועצים חברתיים המלווים את ההליך.

תפקיד הליווי:

לסייע בתכנון מיטבי של הפרויקט העתידי תוך התייחסות לצרכי הדיירים, מיפוי של אוכלוסיות מגזרים וצרכים מיוחדים שעלולים לעלות תוך כדי ההליך.

כלים מעשיים לליווי וסיוע:

תסקיר חברתי: עריכת תסקיר חברתי הממפה את האוכלוסייה הקיימת היום במתחם וכן את העתידה להיכנס ומאפיינת אותה, מסקנות התסקיר מוטמעות ומשולבות בהליך הפינוי ובינוי, ומסייעות ליזם ללוות את הדיירים.

דוגמאות:

 מימון דמי אחזקה (וועד בית) של הבניין החדש שיוקם לדיירים מעוטי יכולת.

    עזרה לאוכלוסייה המבוגרת בבניין ומציאת פתרונות מותאמים כגון דיור מוגן וכד’.

  בניית תמהיל דירות המותאם לאוכלוסייה המתגוררת במקום.

למה זה משתלם?

פינוי בינוי הינה עסקת קומבינציה בה כולם מרוויחים: הדיירים – דירה חדשה גדולה יותר בעלת מפרט  טכני עשיר, היזם  – תוספת שטחי בנייה אותם הוא יכול לשווק לציבור  והמדינה – שיפור תשתיות, השבחת תשתיות וחסכון בשטחים פתוחים.

הרוב קובע?

חוק “פינוי בינוי”, שנחקק ב-1965  במטרה מרכזית לחדש מתחמי עוני, מאפשר למשרד השיכון והבינוי להצהיר על שטח כמיועד לפינוי התושבים, בכדי להרוס את המבנים ולבנות במקומם מבני מגורים חדשים.
החוק קיבל משנה תוקף וצבר תאוצה בשנת 2006 כאשר נוסף תיקון לחוק המצמצם את אחוז ההסכמה הנדרש מכלל הדיירים להתקדמות בפרויקט ל 80% הסכמה.

תהליך התקדמות פרויקט סטנדרטי

3-6 חודשים

חתימת רוב
נדרש על יפוי
כוח תכנוני

24-36 חודשים

אישור תב”ע

8-14 חודשים

פרסום והחלטת
וועדה

3 חודשים

קבלת היתר בניה
קבלת היתר בניה

18-24 חודשים

3-6 חודשים

חתימת רוב
נדרש על יפוי
כוח תכנוני

24-36 חודשים

אישור תב”ע

8-14 חודשים

פרסום והחלטת
וועדה

3 חודשים

קבלת היתר בניה

24-36 חודשים

סה"כ שלב תכנון ואישור

בין 3.5 ל- 5 שנים

סה"כ שלב תכנון ואישור

בין 3.5 ל- 5 שנים

סה"כ תקופת הפרויקט

6-8 שנים